Lyngdorf TDAI-2210 HDMI 2.1
Άμεση Διαθεσιμότητα
ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Εγγυηση Αντιπροσωπειας. Δυνατοτητα δοσεων, ανταλλαγων.
Features
Color touchscreen with smooth glass surface
Digital amplifier technology and best-in-class volume control
Better sound performance at home with RoomPerfect™
Designed, assembled and 24h-tested at Lyngdorf Audio, Denmark
Specifications
  • Description: 2-channel integrated streaming amplifier
  • Power Rating:
    • 2 x 210W @ 4Ω
    • 2 x 105W @ 8Ω
  • Power Consumption:
    • Idle power consumption: 18 – 26W
    • Standby power consumption: < 0.5W
  • Max Output Current Per Channel: 35A
  • Audio Specifications:
    • Frequency response: ±0.5dB from 20Hz – 20,000Hz
    • Total harmonic distortion: 0.05% max from 20Hz – 20,000Hz
    • THD-N 1W / 8Ω: 0.04%
    • THD-N 1W / 4Ω: 0.04%
  • Digital Inputs:
    • 3 x coaxial digital, up to 192kHz / 24-bit
    • 2 x optical digital, up to 96kHz / 24-bit
    • 1 x USB-C, up to 192kHz / 24-bit
    • 1 x HDMI 2.1 eARC, up to 192kHz / 24-bit
  • Digital Output: 1 x coaxial digital, 96kHz / 24-bit
  • Analog Inputs:
    • 2 x single-ended RCA
    • 1 x microphone input, XLR, for RoomPerfect™
  • Analog Outputs:
    • 1 x single-ended RCA
    • 1 x XLR balanced
    • 1 x 3.5mm headphone output
  • High-End Analog Module, Optional:
    • 1 x RIAA phono MM
    • 2 x single-ended RCA
    • 1 x XLR balanced
  • HDMI 2.1 Module, Optional:
    • 1 x HDMI output
    • 2 x HDMI inputs, PCM up to 192kHz / 24-bit
    • eARC / ARC, PCM up to 192kHz / 24-bit
    • CEC integration
  • EQ:
    • RoomPerfect™
    • Voicings
    • Bass / Treble tone controls
    • Subsonic filter, 24dB/oct at 18Hz
  • Media Player:
    • Internet Radio, airable
    • Spotify Connect
    • TIDAL Connect
    • Roon Ready
    • Google Cast
    • Apple AirPlay 2
    • DLNA support, UPnP / see DLNA formats
    • Local file playback via USB
    • Bluetooth, BLE
    • Plays with Audirvana
  • Interfaces:
    • Touchscreen
    • Web interface for setup and media player
    • Remote application for iOS and Android
    • IP control
    • CEC, HDMI
    • 1 x trigger input
    • 1 x trigger output
    • 1 x RJ45 Ethernet LAN
  • Remote Control: Infrared
  • Accessories Included:
    • RoomPerfect™ microphone with stand and cable
    • Remote control
  • Dimensions: 325 x 102 x 300 mm, incl. connections